tekst

Otvorena 24. izložba

Datum objave: 31.01.2016

U petak 29. siječnja u organizaciji Udruge vinogradara Trsek Ludbreg u hotelu Crnković otvorena je 24.izložba mladih vina. Pred ocjenjivačkim sudom ove se godine našlo 550 uzoraka vina. Izložbu mladih vina otvorio je Dragutin Vincek, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije , a sve nazočne pozdravio je i ludbreški  gradonačelnik Dubravko Bilić. Otvorenju izložbe nazočila je i Saborska zastupnica Božica Makar iz Ludbrega. Program otvorenja izložbe uljepšali su članovi   sastava „Trio kamen“ kao i KUD-a "Anka Ošpuh", a uoči otvorenja održano je stručno predavanje i savjetovanje vinogradara na temu njege mladih vina i bolesti vinove loze koje je održao dipl ing. agronomije Miroslav Matovinović. Uz domaće vinogradare, sudjelovali su i predstavnici udruga iz Kastava, Svetog Ivana Zeline, Nadina, Velike Gorice, te brojni drugi, a bilo je i predstavnika iz susjednih zemalja, Slovenije i Mađarske. Ocjenjivačka komisija, sastavljena isključivo od ocjenjivača sa certifikatom Ministarstva poljoprivrede, obavila je velik trodnevni posao ocjenjivanja te je 71 vino nagrađeno "Zlatnim trsekom", za 265 vina dodijeljeno je srebrno odličje, a za 135 brončana odličja. Prvi put je dužnost predsjednice Ocjenjivačke komisije obavljala prof.dr. sc. Stanka Herjavec, koja je prije umirovljenja bila predavač na Agronomskom fakultetu, predmet Vinarstvo. Još jedna novost je i metoda ocjenjivanja, metodom 100 bodova, ona je s kompleksnijim pristupom ocjenjivača prema vinu, raščlanjena su vrlo detaljno sva svojstva vina. Svi ocjenjivači su educirani, imaju  puno iskustva i certifikat Ministarstva poljoprivrede čime su ovlašteni za ocjenjivanje prema Zakonu o vinu i pravilniku o organoleptičkom ocjenjivanju.   Najbolje ocjenjeno bijelo vino bio je Pinot bijeli  Stjepana Bešenić iz Petkovca, a najbolje ocjenjeno crno vino bio je Syrah vinara Tomislava Glavića iz Nadina. U Udruzi „Trsek“ ističu da već sada počinju sa pripremama za jubilarnu 25. izložbu mladih vina. Program je završen u subotu 30. siječnja gdje su na Vinskom balu dodijeljena priznanja vinogradarima.

Vrati se natrag...